Iz rashladnih vitrina u prodavnicama širom Srbije prošle godine povučeno je i uništeno više od 130.000 kilograma mesa i prerađevina. Veterinarski inspektori su naložili da se meso “izbaci” iz maloprodaje, jer je promenilo boju i miris ili mu je istekao rok upotrebe. Među povučenim kilogramima mesa najviše je mlevenog mesa i govedine. Meso se najčešće povlači iz maloprodaje, a znatno ređe iz klanica. Meso može biti povučeno i ukoliko nema deklaracije o poreklu, jer se smatra higijenski neispravnim. Problemi mogu biti i loši uslovi skladištenja i transporta, neadekvatno rukovanje i čuvanje mesa u maloprodaji. Veterinarski inspektori su tokom prošle godine obavili gotovo 200.000 kontrola i doneli 50.000 rešenja. Najčešće su inspektori u svojim rešenjima davali nalog da se otklone nedostaci u propisanom roku.
Iz rashladnih vitrina u prodavnicama širom Srbije prošle godine povučeno je i uništeno više od 130.000 kilograma mesa i prerađevina.
Veterinarski inspektori su naložili da se meso “izbaci” iz maloprodaje, jer je promenilo boju i miris ili mu je istekao rok upotrebe. Među povučenim kilogramima mesa najviše je mlevenog mesa i govedine.
Prema rečima Sanje Čelebićanin, načelnika Veterinarske inspekcije Srbije, meso se najčešće povlači iz maloprodaje, a znatno ređe iz klanica.
- Meso može biti povučeno i ukoliko nema deklaracije o poreklu, jer se smatra higijenski neispravnim - kaže Sanja Čelebićanin.
- Problemi mogu biti i loši uslovi skladištenja i transporta, neadekvatno rukovanje i čuvanje mesa u maloprodaji.
Veterinarski inspektori su tokom prošle godine obavili gotovo 200.000 kontrola i doneli 50.000 rešenja. Najčešće su inspektori u svojim rešenjima davali nalog da se otklone nedostaci u propisanom roku.
- Srbija se po procentu povučenog mesa iz prometa ne razlikuje od bilo koje druge zemlje u regionu ili zemalja Evropske unije - kaže Čelebićanin.
- Prihvatljiv nivo je sve do 10 procenata povučenog mesa u odnosu na ukupnu proizvodnju i promet. Sistemi kontrole ispravnosti mesa, prerađevina i drugih proizvoda životinjskog porekla u Srbiji veoma su rigorozni. Kada je u pitanju bezbednost hrane, Srbija je u potpunosti preuzela zakone EU.
Prema rečima načelnika Veterinarske inspekcije, gotovo svi trgovinski lanci poštovali su preporuku inspekcije da na vidno mesto istaknu deklaraciju na kojoj su jasno istaknuti podaci o proizvođaču, rokovima upotrebe i cene.
Prošle godine je iz prometa u našoj zemlji povučeno i više od 35.000 litara mleka, oko 12.000 kilograma mlečnih proizvoda, više od 46.000 komada jaja, 345 kilograma ribe i ribljih prerađevina, 118 kilograma meda i gotovo 5.000 kilograma druge hrane životinjskog porekla.
Ilegalno sa Kosova
Sa mesom se i prošle godine trgovalo nelegalno. U ilegalnom prometu zaplenjeno je gotovo 6.000 kilograma mesa i prerađevina. Zaplenu mesa bez dokumentacije Veterinarska inspekcija je sprovela u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova.
Kako je naglasila Čelebićaninova, najčešće su to područja oko administrativnih linija sa Kosovom i Metohijom, gde ima pokušaja da u centralnu Srbiju budu uneti meso ili proizvodi od mesa van regularnih tokova i mesta koji su predviđena za kontrolu.